Davis shaking hands with graduating student

Teaching and Advising Awards

Meritorious Teaching and Advising Awards

In 1969, Alester G. Furman Jr. and Janie Earle Furman endowed an annual award for meritorious teaching at Furman University. Over time, the endowment grew to a point whereby Alester G. Furman III approved a second award in 1993 to recognize excellence in advising.

The recipients are selected by an unannounced committee of students, faculty and staff, depending on the award. The selection is announced at commencement and comes with a cash award and certificate.

Questions concerning the Meritorious Teaching Award should be directed to the dean of the faculty.

Meritorious Teaching Recipients

Year Recipient Department
2018-2019 Rhett B. Bryson
Linnea R. Freeman
Professor of Theatre
Assistant Professor of Biology
2017-2018 William A. Ranson
Lynne P. Shackelford
Professor of Earth and Environmental Sciences
Professor of English
2016-2017 Janet D. Kwami
Grant W. Knox
Associate Professor of Communication Studies
Assistant Professor of Music
2015-2016 Frances Willard Pate
Benjamin Whitton Storey
Professor of English
Associate Professor of Political Science
2014-2015 Vincent Joseph Hausmann
Cynthia P. King
Associate Professor of English
Associate Professor of Communication Studies
2013-2014 Nathan Cook
Savita Nair
Economics
History and Asian Studies
2012-2013 Scott Henderson
John Shelley
Education
Religion
2011-12 William Henry Brantley Physics
2010-11 James Creighton Edwards
Daniel Martin Koppelman
Philosophy
Music
2009-10 Victoria Lynn Turgeon Biology
2008-09 Christopher W. Blackwell
Laura Lee Wright
Classics
Chemistry
2007-08 Bryan Donald Bibb
Weston Ridgway Dripps
Religion
Earth and Environmental Sciences
2006-07 Kailash Khandke
Jay E. Oney
Economics
Theatre Arts
2005-06 John M. Harris
Lon B. Knight, Jr.
Mathematics
Chemistry
2004-05 Michael L. Bressler Political Science
2003-04 Maria Carmela Epright
Sean Patrick O’Rourke
Philosophy
Communication Studies
2002-03 William Dennis Blaker
Trudy Hines Fuller
Biology
Music
2001-02 Linda Anne Julian
Aristide Francis Tessitore
English
Political Science
2000-01 Timothy Gene Fehler
Carolyn Coker Joslin Watson
History
Art
1999-2000 Ronald J. Granier
Alvin L. “Bill” Prince II
History
Modern Languages and Literatures
1998-99 David Herbert Bost
Gary J. Malvern
Modern Languages and Literatures
Music
1997-98 Theodore Lloyd Benson
David Wells Morgan
History
Classical and Modern Languages
1996-97 John Dean Batson
Jane Scofield Chew
Psychology
Classical and Modern Languages
1995-96 James B. Leavell
Kenneth D. Peterson, Jr.
History
Economics
1994-95 Wallace C. Fallaw (posthumously)
David S. Spear
Geology
History
1993-94 D. Zachary Kelehear
David W. Rutledge
Education
Religion
1992-93 Charles A. Kimball
Susan L. Roberts
Religion
Political Science
1991-92 Paul M. Cook II
Marian E. Strobel
Mathematics
History
1990-91 James L. Guth
Hayden S. Porter, Jr.
Political Science
Computer Science
1989-90 Gerda P. McCahan
Douglas F. Rall
Psychology
Mathematics
1988-89 John M. Garihan
Donald L. Gordon
Geology
Political Science
1987-88 C. Thomas Cloer, Jr.
William R. Teska
Education
Biology
1986-87 Elaine C. Nocks
Sandor Molnar (posthumously)
Psychology
Health and Exercise Science
1985-86 William J. Lavery
Larry S. Trzupek
History
Biology
1984-85 Noel A. P. Kane-Maguire
Gilles O. J. Einstein
Chemistry
Psychology
1983-84 John M. Block
Bingham L. Vick, Jr.
History
Music
1982-83 Frank C. Taylor Physics
1981-82 Donald Paul Aiesi Political Science
1980-81 T. Ray Nanney Computer Science
1979-80 Charles A. Arrington, Jr. Chemistry
1978-79 Mr. T. Benton Sellers, Jr. Economics and Business Administration
1977-78 James T. Stewart English
1976-77 Albert L. Blackwell Religion
1975-76 John H. Crabtree, Jr. English
1974-75 James C. Edwards Philosophy
1973-74 Mrs. Charlotte R. Smith Music
1972-73 Carey S. Crantford Classical and Modern Languages
1971-72 Alfred S. Reid English
1970-71 Ernest J. Walters, Jr. Economics and Business Administration
1969-70 Donald G. Kubler Chemistry
1968-69 Charles L. Brewer Psychology

​​​​​​​​​​​​​​​​​

Meritorious Advising Recipients

Year Recipient Department
2018-2019 Susan S. D’Amato
Ilka Rasch
Professor of Physics
Associate Professor of Modern Languages and Literatures and Film Studies
2017-2018 Erin R. Hahn
Derek J. Parsons
Associate Professor of Psychology
Professor of Music
2016-2017 Michelle Horhota
Suzanne Summers
Associate Professor of Psychology
James C. Self Professor of Business and Accounting
2015-2016 Carolyn Anne Day
Lourdes Manyé
Assistant Professor of History
Professor of Modern Languages and Literature
2014-2015 John J. Banisaukas III
Weston Ridgway Dripps
Assistant Professor of Chemistry
Associate Professor of Earth and Environmental Sciences
2013-2014 Lesley Quast
Laura Wright
Education
Chemistry
2012-13 Nelly Hecker
John Wheeler
Education
Chemistry
2011-12 Mr. Brett Barclay
Jessica Hennessey
Continuing Education
Economics
2010-11 Owen McFadden
Onarae Vashun Rice
Recreational Sports / Student Life
Psychology
2009-10 Charles Lee Brewer
Charles Arthur DeLancey
Psychology
Communication Studies
2008-09 Savita Nair History
2007-08 Laura K. Thompson Biology
2006-07 Harry B. Shucker Student Services
2005-06 William J. Pierce
Sandra G. Roberson
Health and Exercise Science
Business and Accounting
2004-05 Carol S. Daniels
Hazel Wiggins Harris
Student Services

Education

2003-04 John Stevenson Armstrong
Judith Gatlin Bainbridge
Communication Studies
English
2002-03 Carl Thomas Cloer, Jr. Education
2001-02 Allen Scott Henderson
Margaret Jane Oakes
Education
English
2000-01 Moses Nam Fong Lee
Christian Danielle Vinson
Chemistry
Political Science
1999-00 John H. Dickey
Gilbert W. Fairbanks
Continuing Education
Biology
1999-99 Carmen Sophia Kearns
Silas Nathaniel Pearman, III
Modern Languages and Literatures
Health Exercise Science
1997-98 R. David Roe Economics and Business Administration
1996-97 Kenneth C. Abernethy Computer Science
1995-96 Frederick D. Current Economics and Business Administration
1994-95 Ann W. Sharp English
1993-94 Glen A. Halva-Neubauer Political Science

​​​​​​​​​​​​
​​​​​​​​
​​​​​​

Excellence in Teaching Award

Each year, the South Carolina Independent Colleges and Universities (SCICU) recognizes and celebrates outstanding professors through the Excellence in Teaching Award program. A member of the faculty from each of the twenty members institutions is selected, using criteria determined by each institution. The award recipients are honored at a special dinner and awarded a professional development grant. Below is a list of Furman award recipients since the program’s inauguration in 2006.

Excellence in Teaching Award

Year Recipient Department
2020 Maegan Azar Theatre Arts
2019 Danielle Vinson Politics and International Affairs
2018 Greg Springsteen Chemistry
2017 Marianne Bessy Modern Languages and Literatures
2016 Kevin Hutson Mathematics
2015 Leslie W. Hicken Music
2014 Alicia Raby Powers Health Sciences
2013 James L. Guth Political Science
2012 Anne Leen Classics
2011 Victoria L. Turgeon Biology
2010 A. Scott Henderson Education
2009 T. Lloyd Benson History
2008 Charles B. Andersen Earth and Environmental Science
2007 Elizabeth S. Smith Political Science
2006 Gilles O. Einstein Psychology

​​​

Nominations

Meritorious Teaching Award

Nominate a teacher

Meritorious Advising Award

Nominate an advisor