2010 Team Awards - Division I

First place A. C. Flora High School Columbia, SC
Second place North Carolina School of Science and Mathematics Durham, NC
Third place Rickards High School Tallahassee, FL
Fourth place Spring Valley High School Columba, SC


2010 Team Awards - Division II

First place Ben Lippen High School Columbia, SC
Second place Rockdale Magnet School Conyers, GA
Third place Augusta Prep Day School Martinez, GA
Fourth place Augusta Area Home Educators Augusta, GA


2010 Individual Awards - Senior Division

First place Eli Ross Rickards High School
Second Place Bryce Taylor North Carolina School of Science & Math
Third place Boru Wang Parkview High School
Fourth place Elliot Chartock A. C. Flora High School
Fifth place Damien Jiang North Carolina School of Science & Math
Sixth place Andrew Ding Augusta Prep Day School


2010 Individual Awards - Junior Division

First place Daniel Chi Providence Christian Academy
Second place Gray Williams A. C. Flora High School
Third place Jacob Meadows Grayson High School



Honorable Mention Senior Exam

Hardie Cate A. C. Flora High School
Jessica Z. Wang Spring Valley High School
Pratik Sachdeva Rickards High School
Sage Price A. C. Flora High School
Chris Kim Rickards High School
Peter Rassolov Spring Valley High School
Tim Xie Ben Lippen High School
Abhinav Gianey Spring Valley High School
Jessie Duan North Carolina School of Science & Math
Krisha Desai Alpharetta High School
Nathan Corbin Alpharetta High School
Patrick Lu Rickards High School
Aaron Roberts Rockdale Magnet School
Jonathan Johnson Rockdale Magnet School
Lawrence Luo Alpharetta High School
Ananth Punyala Alpharetta High School
Jessica Wang James F. Byrnes High School
Joshua Stranksy Alpharetta High School
Fred Fang Ben Lippen High School


Honorable Mention Junior Exam

Louis Galonsky Woodard Academy
James Watwood First Presbyterian Day School
Daniel Monteith A. C. Flora High School
Singhapakdi Tarin Woodard Academy
Hyun Oh Min Tallulah Falls School
Jin Yu Gao Hand Middle School
Davy Priester First Presbyterian Day School
Jonathan B. Easter First Presbyterian Day School
Zach English A. C. Reynolds High School
Hingshuo Shi Tallulah Falls School
Carver Goodhue Clarke Central High School
Alexander Stoll TL Hannah High School
Jeong Wan Lee Tallulah Falls School
Taylor Murphy St. Joseph's Catholic School


Connect with Admission

Furman is one of the nation's premier liberal arts and sciences universities. We offer our students The Furman Advantage—an over-arching approach to education that promises every student a four-year personalized pathway, a team of advisors and mentors, and the opportunity for an engaged learning experience that is tracked and integrated with the students' academic and professional goals.

Want more information about the admission process at Furman?

Contact us

Once you see our campus, making the right college decision will be so much easier.

Plan a visit

Undergraduate Evening Studies provides adults the opportunity to receive an education from one of the premier liberal arts universities in the nation.

Whether you are starting or continuing your education, or have been away from the classroom for a few months or several years, our program provides many services to assist you with accomplishing your educational and professional goals.

Apply now

Our graduate studies program is designed for the professional educator.

We know the challenges teachers and administrators face every day, and we are committed to helping you become a leader within your school system or district.

Apply now
  • Furman University