2000 Team Awards - Division I

First place The Paideia School Atlanta, Georgia
Second place NC  School of Science and Mathematics Durham, North Carolina
Third place Glenbrook High School Northbrook, Illinois
Fourth place Duluth High School Duluth, Georgia


2000 Team Awards - Division II

First place Greater Atlanta Christian School Norcross, Georgia
Second place North Buncombe High School Weaverville, North Carolina
Third place D. W. Daniel High School Central, South Carolina
Fourth place Statford Academy Macon, Georgia


2000 Individual Awards - Senior Division

First place Daren Zou NC  School of Science and Mathematics
Second place Mike Carr The Paideia School
Third place Billy Francisco Statesboro High School
Fourth place  Eugene Fridman Glenbrook High School
Fifth place John Huss The Paideia School
Sixth place Adi Sunderam Chamblee High School


2000 Individual Awards - Junior Division

First place Nathaniel Watson Farragut High School
Second place Benjamin Johnson D. W. Daniel High School
Third place Nick Inns Glenbrook High School



Honorable Mention Senior Exam

Derek Yuan NC  School of Science and Mathematics
Danny Morano NC  School of Science and Mathematics
David Bergar The Paideia School
Richara Latzman The Paideia School
Elango Cheran NC  School of Science and Mathematics
Paul Raff NC  School of Science and Mathematics
Jim Sukha NC  School of Science and Mathematics
Matt Wilkerson Greater Atlanta Christian School
Gene Shuman James F. Byrnes High School
Brandon Luders The Paideia School
Laboska Barton Greater Atlanta Christian School
Robert Howe Greater Atlanta Christian School
Amanda Johnson D. W. Daniel High School
Sajid Saleem Meadowcreek High School
Keith Hsu Meadowcreek High School
Katharine Pierce The Paideia School
Shen Qu Duluth High School
Gabe Lerner Glenbrook High School
Adam Sparks Oconee County High School
Adam Weaver SC Gov. School for Science and Math
David Dail North Buncombe High School
Saif Choudhury Glenbrook High School
Kenny Brand Glenbrook High School
Xia Liu Spring Valley High School
Eri Nagai Greater Atlanta Christian School


Honorable Mention Junior Exam

Hirsh Sandesara Glenbrook High School
Alex Poltorak Glenbrook High School
Justin Platt Glenbrook High School
Ada Graham Farragut High School
Kevin Gilmer Dobyns-Bennett High School
Walter Faig Glenbrook High School
Jonathan Berry The Paideia School
Lu Qin Spring Valley High School
John Stubbs Greater Atlanta Christian School
Sydney Polaka North Buncombe High School
Anju Singhal Farragut High School
Joseph Doyle The Paideia School
Stacy Cuff Monroe High School
Lily Huang Brookwood High School
Jeffrey Wong Glenbrook High School
Jiyoon Park Greater Atlanta Christian School
Rajal Patel Glenbrook High School
Hana Chmielewski North Buncombe High School
Katya Casper Dobyns-Bennett High School


Connect with Admission

Furman is one of the nation's premier liberal arts and sciences universities. We offer our students The Furman Advantage—an over-arching approach to education that promises every student a four-year personalized pathway, a team of advisors and mentors, and the opportunity for an engaged learning experience that is tracked and integrated with the students' academic and professional goals.

Want more information about the admission process at Furman?

Contact us

Once you see our campus, making the right college decision will be so much easier.

Plan a visit

Undergraduate Evening Studies provides adults the opportunity to receive an education from one of the premier liberal arts universities in the nation.

Whether you are starting or continuing your education, or have been away from the classroom for a few months or several years, our program provides many services to assist you with accomplishing your educational and professional goals.

Apply now

Our graduate studies program is designed for the professional educator.

We know the challenges teachers and administrators face every day, and we are committed to helping you become a leader within your school system or district.

Apply now
  • Furman University